اخبار
title

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در دیدار با انجمن فولاد آذربایجان عنوان کرد بخش خصوصی پرچم‌دار صنعت در آذربایجان شرقی

۱۷ خرداد ۱۴۰۲
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در دیدار با انجمن فولاد آذربایجان عنوان کرد  بخش خصوصی پرچم‌دار صنعت در آذربایجان شرقی

آیت الله دکتر سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام‌جمعه تبریز در دیدار با اعضاء هیئت‌مدیره انجمن فولاد آذربایجان با بیان اینکه بخش خصوصی پرچم‌دار صنعت در آذربایجان شرقی است گفت: مسئولان باید با تمام توان درصدد حل چالش‌های بخش خصوصی حوزه صنعت باشند تا شاهد شکوفایی بیش‌ازپیش صنعت فولاد در آذربایجان شرقی باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام‌جمعه تبریز در این دیدار که چالش‌های صنعت فولاد در آذربایجان شرقی مطرح شد، اظهار امیدواری کرد تا این چالش‌ها با فعالیت های اعضای محترم انجمن فولاد آذربایجان رفع شود.

آیت الله دکتر سید محمدعلی آل هاشم تبدیل‌شدن آذربایجان شرقی به قطب خصوصی فولاد را مرهون تلاش‌های صنعتگران این حوزه دانست و افزود: مسئولان استانی و کشوری باید تلاش لازم را انجام دهند تا چالش های بخش فولاد رفع و صنعتگران استان را در رشد تولید و کارآفرینی بیشتر حمایت کنند.

دکتر اباذر رئیس انجمن فولاد آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به‌ضرورت تکمیل زنجیره تولید فولاد در استان گفت: آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین بخش خصوصی کشور در حوزه فولاد را دارد اما یکی از اصلی‌ترین چالش‌های این حوزه در آذربایجان شرقی عدم تکمیل زنجیره تولید است که انتظار داریم وزارت صمت زمینه تکمیل این زنجیره را فراهم کند.

نوید نواده اباذر با اشاره به بیانات رهبری در خصوص استفاده از بخش خصوصی به‌عنوان تنها راه نجات اقتصاد کشور گفت: تصدی‌گری و واگذاری معادن به بخش خصوصی، خصوصاً در حوزه زنجیره تولید فولاد، می‌تواند بسیاری از چالش‌های این حوزه را رفع کند و امیدواریم توجه دولت به خصوصی‌سازی و رفع موانع تولید تنها در شعار نباشد و در عمل نیز نشان دهند که گوش‌به‌فرمان فرمایشات رهبری هستند.

اباذر افزود: هلدینگ ایمیدرو در استان آذربایجان شرقی معادن زیادی را در اختیار دارد که همه معادن سنگ آهن آن غیرفعال هستند که واگذاری این معادن به تعاونی همه صنعتگران فولاد استان می تواند زنجیره تولید فولاد آذربایجان شرقی را تکمیل کند.

وی تصریح کرد:ما به عنوان هیئت مدیره انجمن فولاد آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در این حوزه اعلام میکنیم.

رییس انجمن فولاد آذربایجان مشکل تعزیراتی واحدهای فولادی استان را یکی دیگر از چالش های عمده این صنعت در آذربایجان شرقی دانست که می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری به کارآفرینان حوزه فولاد در استان وارد نماید و گفت: فولادکاران آذربایجان شرقی به دلیل آنچه عدم عرضه تمام محصولات تولیدی در بورس کالا قید شده است که امکان پذیر نیز نبود، توسط سازمان بازرسی کل کشور به سازمان تعزیرات با اعداد و ارقام بالای تخلف جهت رسیدگی معرفی شده‌اند. در حالیکه معاون اول وقت ریاست جمهوری این شیوه نامه را ابطال کرده بود اما سازمان بازرسی با همین شیوه، نام همه واحد های فولادی استان را متخلف اعلام کرده است. لذا خواستار رفع این معضل و عدم پرونده سازی در تعزیرات حکومتی کشور هستیم. همچنین  بعضی از این واحدها مواد اولیه خود را از بازار آزاد خریداری می‌کنند و برخی حتی کالایی که به دلیل عدم عرضه آن در بورس، جریمه‌شده‌اند را تولید نیز نمی‌کنند و این نشان می‌دهد که این جرائم و محکومیت‌ها با هر معیاری نادرست و غیرمنصفانه است.
اباذر ادامه داد: برخی از جرائم اعلام‌شده ارزشی برابر با کل واحد تولیدی دارد که این مسئله تنها می‌تواند موجب نابودی بخش خصوصی و بیکاری شاغلین این حوزه می گردد.

نایب‌رئیس انجمن فولاد آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات بخش خصوصی فولاد در این استان گفت: قیمت‌گذاری در بورس کالا، با شرایط یکسان برای همه تولیدکنندگان صورت می‌گیرد این در صورتی است که فولادکاران آذربایجان شرقی از معادن و تولیدکنندگان مواد اولیه صنعت فولاد فاصله دارند و مجبورند علاوه بر هزینه خرید مواد اولیه، هزینه حمل‌ونقل قابل‌توجهی نیز پرداخت کنند که همین مسئله سود آن‌ها را در صورت عرضه در بورس کالا نسبت به فولادکاران خوزستان یا مرکز کشور کاهش می‌دهد.
حسین نایب درختان با اشاره به بالاتر بودن قیمت تمام‌شده محصولات فولادی در آذربایجان شرقی، گفت: اگر پافشاری بر قیمت‌گذاری دستوری وجود دارد، باید قیمت‌گذاری آن به‌صورت منطقه‌ای و بر اساس قیمت تمام‌شده در هر منطقه باشد تا به بخش خصوصی آسیبی وارد نشود.
وی افزود: امیدواریم یا بورس کالا این اصلاح قیمت را انجام دهد و یا یک بورس کالای منطقه‌ای در حوزه فولاد با مرکزیت تبریز افتتاح شود، چراکه بیش از 30 درصد از محصولات فولادی در آذربایجان شرقی تولید می‌شود.

خزانه‌دار و عضو هیئت‌رئیسه انجمن فولاد آذربایجان شرقی نیز در این دیدار، کمبود نیروی انسانی ساده و متخصص را یکی دیگر از چالش‌های عمده حوزه فولاد و صنعت استان برشمرده و ادامه داد: دولت باید برای حل این کمبود اقدامات سریع و سازنده‌ای انجام دهد چرا که این موضوع  برای آذربایجان شرقی که یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور است، به یک چالش تبدیل‌شده و حرکت قطار پیشرفت آذربایجان شرقی را خواهد گرفت.
یعقوب دلال قدیم افزود: مجوز استفاده از نیروی کار خارجی یکی از راهکارهایی است که می‌تواند این کمبود نیروی کار را جبران کند اما این تنها راه نیست و دولت باید از گزینه‌های مختلف برای حل این مشکل استفاده کند که اصلاح قانون کار در حوزه سخت و زیان آور نیز می تواند یکی دیگر از این راهکارها باشد و سختگیری های بیش از حد این صنعت را در حوزه سخت و زیان آور به حداقل برساند.
وی کارت‌های بازرگانی یک‌بارمصرف را یکی دیگر از مشکلات بخش فولاد استان دانست و گفت: در گذشته مصوبه‌ای در وزارت صمت وجود داشت که در حوزه کالاهایی که قیمت‌گذاری آن دستوری و مشمول ستاد تنظیم بازار هستند،  تنها تولیدکنندگان اجازه صادرات داشتند اما سال گذشته دیوان عدالت اداری این مصوبه را ابطال و اجازه صادرات به همه بازرگانان اعطا نمود و این بزرگترین چالش را در حوزه کالاهایی که مشمول تنظیم بازار هستند، به وجود آورده است.
دلال قدیم با اشاره به اینکه کشور در حال حاضر درگیر یک جنگ اقتصادی است، بیان کرد: سران قوا باید با یک تصمیم عاجل، مصوبه سابق وزارت صمت را مجدداً اجرایی کنند چراکه در غیر این صورت، امکان تنظیم بازار داخلی در حوزه فولاد یا هر حوزه دیگر مشمول تنظیم بازار وجود نخواهد داشت و ارز حاصل از صادرات توسط کارت‌های یک‌بارمصرف نیز به‌جای بازگشت به کشور و تزریق به حوزه تولید، به بازار آزاد ارز منتقل خواهد شد و اغراق نیست اگر بگوییم یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ ارز از مهرماه سال گذشته همین چالش و خلاء مصوبه ای است