۱۰
آذر

تولید و مصرف فولاد، یکی از شاخص‌های اصلی توسعه یافتگی و صنعتی شدن کشورها است

نائب رئیس هیئت مدیره گروه صنعتی پارس ساختار

تولید و مصرف فولاد، یکی از شاخص‌های اصلی توسعه یافتگی و صنعتی شدن کشورها است

مدیر ارشد اجرایى و نائب رئیس هیئت مدیره گروه صنعتی پارس ساختار گفت: تولید و مصرف فولاد امروزه، یکی از شاخص‌های اصلی توسعه یافتگی و صنعتی شدن کشورها و جوامع به شمار می‌آید و کشورهای صنعتی رقابت شدیدی را برای ارتقای جایگاه و ظرفیت تولید، نوآوری، خلاقیت، بهبود مزیت نسبی، سودآوری، بهبود فرآیند زنجیره تولید و دسترسی به بازارهای هدف در پیش گرفته‌اند.

دکتر نوید نواده اباذر ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هم با هدف تنوع بخشی به منابع درآمدی و عبور از اتکا بیش از اندازه به نفت و پتروشیمی توسعه صنعت فولاد را در برنامه‏های کلان توسعه دنبال می کند. بر اساس گزارش‏های جهانی رشد تولید فولاد خام ایران در 10 ماهه نخست سال 2019 میلادی به 2/6 درصد رسید در حالی که تولید جهانی این محصول شاهد رشد 2/3 درصدی بوده است. هدفی که در عین جدیت و اهتمام با مشکلات و مسائل بنیادین مواجه است، این مشکلات را می‌توان در حوزه زیرساخت ها و تحریم، ناپیوستگی زنجیره تولید، فقدان استانداردهای تولید، فقدان سیاست‌های ترکیبی و بسته‌ای، عدم تجربه در همکاری های کنسرسیومی، سیاست‌گذاری‌های سینوسی، عدم توجه به توانمندسازی نیروی کار و… مشاهده کرد.

دکتر اباذر با اشاره به اهمیت توسعه صادرات غیر نفتی بویژه در حوزه تولید فولاد گفت: زمانی می‌توان امکان جایگزینی اقتصاد فولادی به جای اقتصاد نفتی را متصور بود که علاوه بر آگاهی از پتانسیل‌های موجود کشور برای رسیدن به این نقطه، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی مدون وجود داشته باشد.

دکتر اباذر با اشاره به حضور گروه صنعتی پارس ساختار با هدف معرفی شرکت‌های ذوب نورد توانارام، صنایع فولاد شهریار تبریز و آشنارام در شانزدهمین نمایشگاه ایران متافو گفت: توانستیم در شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز برای اولین بار در کل منطقه ضخیم ترین ورق گالوانیزه به ضخامت 3 میلیمتر را تولید و در این نمایشگاه ارائه دهیم. وی ادامه داد: این رول به روش کانتینوس گالوانایز ساخته شده که در کشورهاى حوزه خلیج فارس، CIS، قزاقستان و ترکیه بی نظیر بوده و تاکنون تولید نشده است.

دکتر اباذر، با اشاره به شرکت ذوب نورد توانارام، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه‌ی گروه صنعتی پارس ساختار، افزود: در این واحد تولیدی شمش هاى خاص فولادى و آلیاژى و همچنین نبشی‌های صنعتی تولید می‌شود که در ساخت دکل‌های انتقال نیرو در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرند.

دکتر نوید نواده اباذر با بیان اینکه مهم ترین ویژگى گروه صنعتی پارس ساختار، خودساختگى آن است، بیان کرد: نهایت آمال ام به عنوان شخصى که تحصیلاتش را تا مقطع دکترا خارج از ایران به سر برده و عاشق وطنش است و دوست دارد در مملکت خودش کار کند، این است که به همراه مجموعه، مشکلات سر راه تولید و توسعه این مجموعه را خودمان حل کنیم.