فولاد نورد ورق سرد

یکی از ارکان اصلی رشد اقتصادی و پیشرفت، ایجاد ساختارهای توسعه پایدار است که معدن و صنایع معدنی به ویژه فولاد یکی از مهم ترین آنها به شمار می رود. علاوه بر نقش برجسته صنعت فولاد در توسعه یافتگی کشورها، تاثیر بسزای این صنعت بر فرآیند توسعه فرهنگ، سطح دانش، اشتغالزایی، پژوهش، آموزش و تجارت کشورها غیرقابل انکار است. جایگزین کردن محصولات فولادی صنعتی با ارزش افزوده بسیار بالا در خطوط تولید، به روز کردن فناوری های خطوط تولید فولاد و بکارگیری نیروهای متخصص و متعهد، کاهش بروکراسی احداث و تامین مالی واحدهای تولید فولاد از مهمترین ارکان توسعه صنعت فولاد به شمار می روند.
طرح توسعه کارخانجات شرکت فولاد شهریار تبریز، با برنامه ریزی برای احداث 7 خط تولید مدرن و پیشرفته ، متشکل از:
1 - خط نورد سرد ورق های فولادی Reverse شش غلطکه : 6Hi-Cold Rolling Mill-TYPE 1450-1000 m/min Speed با ظرفیت 250 هزار تن در سال با توان تولید انواع ورق های روغنی تا ضخامت 18 / 0 میلیمتر و انواع ورق های فول هارد.
2 - خط اسیدشویی ورق گرم Push Pull Pickling Line به ظرفیت 500 هزار تن در سال.
3 - خط بازیافت اسید Acid Regeneration Plant مطابق شرایط زیست محیطی با ظرفیت 2500 لیتر در ساعت.
4 - خط آنیل و باز پخت ورق های سرد نورد شده Bell Annealing Furnace با ظرفیت 300 هزار تن در سال.
5 - خط الکتروکلینینگ ورق Electrical Cleaning Line ورق های سرد با ظرفیت 260 هزار تن در سال.
6 - خط نورد اسکین پاس و تمپرمیل Skin Pass Mill/Temper Mill برای کسب کیفیت مطلوب ورق های سرد خاص.
7 - خط تنشن لولینگ و تریمینگ Tension Leveling/Trimming Line ورق های سرد. که در سال “جهش تولید” آغاز گردیده است و با اجرای این طرح برای 500 نفر به صورت مستقیم و تعداد بیشتری به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.
ورق سرد نورد شده تولیدی این مجموعه یکی از محصولات استراتژیک صنعت فولاد می باشد که عمده کاربرد آن در صنایع خودروسازی، لوازم خانگی و سایر صنایع تولیدی خواهد بود. امید است با یاری خداوند متعال کمبود این محصول که تاثیر بسزایی در افزایش قیمت محصولات پایین دستی دارد، در بخش قابل توجهی از میهنمان در شمال و غرب کشور منتفی و به شکل اساسی حل شود. با توسعه خطوط تولید ورق سرد، علاوه بر خودکفائی در تأمین این کالای راهبردی و جلوگیری از خروج ارز در شرایط تحریم کنونی، با صادرات این محصول، ارزآوری قابل توجهی نیز می توان متصور بود. موقعیت مکانی بی نظیر این طرح در قلب قطب صنعتی شمالغرب کشورمان با وجود صنایع متعدد در این منطقه که نیازمند ورق سرد به عنوان ماده اولیه تولید خود می باشند و نیز همجواری با کشورهایی نظیر عراق که وارد کننده عمده این محصول به شمار می رود، از برتری های این خطوط تولید می باشد. خطوط فوق در زمینی به مساحت 54 هزار متر مربع و با زیربنای حدود 30 هزار متر مربع در طول مدت 18 ماه و با مجموع سرمایه گذاری ارزی و ریالی بالغ بر 10000 میلیارد ریال با یاری خداوند متعال به بهره برداری خواهد رسید.