معرفی خط تولید ورق گالوانیزه

در شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز، ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم تولید می شود که از محاسن روش فوق در مقایسه با روش های دیگر می توان به مقرون به صرفه بودن، امکان ایجاد ضخامت های کنترل شده و مورد درخواست و همچنین استحکام و چسبندگی بالای پوشش گالوانیزه اشاره نمود.
رول های ورودی از انبار مواد اولیه در ابتدای خط گالوانیزه، با استفاده از دستگاه های رول بازکن، باز شده و پس از برشکاری ابتدا و انتهای ورق، به یکدیگر جوش شده و به صورت یک نوار پیوسته وارد خط تولید می شود. در اولین مرحله ورق گالوانیزه از قسمت شستشو که شامل مواد قلیایی می باشد عبور کرده و سطح ورق طی مراحل چربی زدایی، برس زنی و شستشو با آب گرم تمیز می شود. در ادامه مسیر، ورق از قسمت اسیدشویی عبور کرده و تمامی اکسیدهای موجود بر روی آهن از بین رفته و پس از گذر از فلاکس تانک وارد کوره های پیشگرم شده و آماده ورود به حمام مذاب روی (zinc) می گردد. بعد از عبور از حمام مذاب روی، لایه نازکی از فلز روی، بر روی هر دو سطح ورق می نشیند.
بلافاصله بعد از خروج از حمام مذاب، ضخامت فلز روی پوشش داده شده بر سطوح ورق، توسط جت هوا تنظیم می گردد. در مرحله خنک کاری ورق قبل از ورود به تانک آب و رساندن آن به دمای محیط ابتدا دمش هوا دمای ورق را کاهش داده و سپس توسط غوطه وری در آب سختی گیری شده، سرد می گردد. در پایان دمش هوای گرم، ورق را کاملا خشک می نماید.
ضخامت فلز روی پوشش داده شده بر سطوح ورق توسط دستگاه ضخامت سنج کنترل می گردد. در مرحله بعد، پس از خشک شدن ورق ، عملیات شیمیایی کروماته کردن انجام میگردد. این عملیات سطح ورق گالوانیزه را در برابر رطوبت حفاطت نموده و خطر شوره سفید بر روی سطح ورق را کاهش میدهد.
در انتهای خط , پس از انجام بازرسی های لازم , ورق پیوسته توسط قیچی برشکاری گردیده و بوسیله دستگاه رول جمع کن طبق نیاز و سفارش مشتری در تناژهای مختلف بشکل کلاف در آمده و پس از بسته بندی به بازار مصرف عرضه میگردد.
در مراحل مختلف تولید و نیز پس از اتمام پروسه تولید, بصورت مداوم توسط بخش کنترل کیفی نمونه برداری انجام و بررسی های لازم در آزمایشگاه بعمل می آید.