۱۵
مرداد

گام بزرگ فولاد شهریار تبریز در سال جهش تولید برای تامین نیاز صنایع پایین دستی ورق‏های گالوانیزه قابل تقدیر است

گام بزرگ فولاد شهریار تبریز در سال جهش تولید برای تامین نیاز صنایع پایین دستی ورق‏های گالوانیزه قابل تقدیر است .

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا میرتاج‏الدینى نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر و نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با حضور در هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت فولاد در تبریز ضمن بازدید از غرفه گروه صنعتی پارس ساختار با اشاره به تولید ورق‏های ضخیم گالوانیزه در شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز گفت: گروه صنعتی پارس ساختار با مدیریت علمی و ممتاز و جذب متخصصان کاربلد در حوزه‏های مختلف، یک گروه دانش بنیان در استان آذربایجان شرقی به شمار می‏رود و شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز گرچه یک شرکت نوپا محسوب می‏شود اما به سبب اینکه از شرکت‏های زیر مجموعه گروه صنعتی پارس ساختار است توانسته گام بزرگ و مهمی در سال جهش تولید برای تامین نیاز صنایع پایین دستی ورق‏های گالوانیزه برداشته و در این مسیر موفق عمل کند و بی‏تردید شایستگی و قابلیت تقدیر، حمایت و توسعه را دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا میرتاج‏الدینى با بیان اینکه استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‏هایی نیازهای زیرساختی مورد نیاز برای تقویت صنعت و تولید را نمایان می‏کند، اظهار کرد: گرچه امسال به دلیل وجود بیماری کرونا نمایشگاه با محدودیت‏های خاصی برگزار شد، اما برگزاری چنین نمایشگاه‏هایی برای شناسایی و معرفی توانمندی‏های کشور در حوزه فلزات و آهن آلات ضروری است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: تولید و مصرف فولاد امروزه یکی از شاخص‏های اصلی توسعه یافتگی کشورها و جوامع به شمار می‏آید. حضور صنعت فولاد در یک منطقه بر فرآیند توسعه، فرهنگ، سطح دانش، اشتغال‏زایی، پژوهش، آموزش و تجارت آن منطقه تاثیر بسزایی دارد. زندگی روزمره بشر با فولاد آمیخته شده و صنایع فولاد در سازندگی، بازسازی و توسعه کشور سهم مهمی را ایفا می‏نمایند.

رشد و تقویت صنعت فولاد در هر کشوری باعث رشد اقتصادی شده بر عکس ضعف در این حوزه کشور را به سمت وابستگی همیشگی از نظر اقتصادی و صنایع مادر می‏کشاند.

وی بر نیاز صنعت فولاد به حمایت جدی برای قطع وابستگی‏های خارجی تاکید و تصریح کرد: خوشبختانه آذربایجان شرقی جایگاه خوبی در حوزه تامین صنایع مورد نیاز فولاد و همچنین صنایع پایین دستی آن در کشور دارد که شاخصه اصلی این استان حضور بخش خصوصی در این میان است.

حجت الاسلام والمسلمین میرتاج الدینى گفت: برنامه مهم در مجلس یازدهم با توجه به شعار سال رهبر معظم انقلاب به عنوان جهش تولید در سالجاری حمایت از سرمایه‏گذاری بخش خصوصی در راستای ارتقای تولید داخلی و توسعه کارآفرینی است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شوراى اسلامی گفت: از اولویت‏های مجلس نظارت بر رفع موانع از جمله تحریم‏های ظالمانه استکبار جهانی است که مانع تولید می‏شود و بحث دیگر از بین بردن موانعی است که گاهی به خاطر خود تحریمی‏ها در مسیر کسب و کار آسان در داخل کشور ایجاد می‏شود.

وی ادامه داد: برای رسیدن به جهش تولید باید در تولیدات راهبردی از جمله فولاد با تزریق تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‏های تولیدی به پیشرفت‏های جدی برسیم تا این صنایع با ظرفیت حداکثری فعالیت داشته باشند این در حالی است که برخی از صنایع و کارخانه های تولیدی در حال حاضر تنها با نصف ظرفیت موجود فعال هستند و تحقق این امر نیازمند حمایت در تامین مواد اولیه است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا میرتاج‏الدینى همچنین به موضوع سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه در حال حاضر به واسطه عرضه سهام خود در بازار سرمایه رونق نسبی مناسبی پیدا کرده و باید مورد حمایت قرار گیرد و برخی صندوق‏های پروژه محور که نقدینگی‏شان نسبت به سال‏های گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده اگر به سمت تولید و ایجاد اشتغال در حوزه‏های تولیدی هدایت شود می‏توان به تحقق مولفه های جهش اقتصادی در سایه تولید امیدوار شد.

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی امسال نسبت به سال گذشته افزایش 34 درصدی را نشان می‏دهد معتقد است اگر این رشد به سمت تولید هدایت نشود و صرفا در فعالیت‏های کاذب اقتصادی تزریق شود باید شاهد تورم و مشکلات اقتصادی ناشی از آن هم باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا میرتاج‏الدینى گفت: حمایت از واحدهای تولیدی در جهت تامین سرمایه چه از طریق عرضه سهام در بورس یا ارائه تسهیلات یک اصل مهم در راستای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی با هدف رونق تولید محسوب می‏شود.

وی ادامه داد: جهش تولید دارای چندین الزام اساسی است که از جمله آن‏ها می‌توان به امنیت سرمایه‏گذاری، تمرکز بر مباحث خصوصی سازی و همچنین توجه به نقش بانک‌ها اشاره داشت.

میر تاج الدینی با بیان اینکه بانک‌ها هم می‌توانند نقش حمایتی داشته و هم مانعی سد راه بخش خصوصی باشند، گفت: اگر بانک‌ها خود وارد بنگاه‏داری شوند، بخش خصوصی قادر به فعالیت مؤثر نخواهد بود به همین دلیل توجه به این سه بخش، برای تحقق جهش تولید الزامی است.