۳۱
مرداد

عرضه محصولات تولیدی شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز در بورس کالا

عرضه محصولات تولیدی شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز در بورس کالا

صنعت فولاد در تولید، اقتصاد و صنعتی شدن کشور نقش مهم و کلیدی دارد. این صنعت در کشور از مرحله‏ی استخراج معدن تا تولید و مصرف، مشاغل متعددی ایجاد می‏کند. این مشاغل شامل بهره‏برداری از معدن تولید فولاد، سیستم حمل و نقل آموزش بایگانی، فراهم نمودن ماشین آلات و تجهیزات، مشاوره و به‏روزرسانی خدمات پرسنلی و … است.

یکی از مهم‏ترین مزایا و منافع مهم در صنعت فولاد، ایجاد بازارهای صادرات فولاد، توسعه و رونق اقتصاد کشور، فروش تکنولوژی و خطوط تولید و پشتیبانی‏های فنی و مهندسی است.

یکی از چالش‏هایی که دولت برای تثبیت و حفظ داشته‏های اقتصادی با آن روبروست، قیمت فولاد است.

مهم‏ترین عامل موثر در تعیین قیمت فولاد، بهای ارز است. همچنین نوسان قیمت مواد اولیه، نسوز و مواد آلیاژی وارداتی نیز به نوسانات بهای ارز وابسته است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کنترل بازار و نظارت بر عرضه محصولات از شهریورماه جاری تولیدکنندگان فولاد را که در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده‏اند مکلف به عرضه محصولات خود در بورس کالا کرده است تا از این طریق و نظارت بر بازار عرضه و تقاضا موجب کنترل افزایش قیمت فولاد و نوسان شدید آن باشد.

در این میان شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز یکی از شرکت‏های زیر مجموعه گروه صنعتی پارس ساختار نیز با تبعیت از بخشنامه وزارت صمت عرضه محصولات ورق گالوانیزه خود در بورس کالا را آغاز کرده است.

مهندس مهران حاجی پور مدیرعامل شرکت آشنارام که به عنوان شرکت بازرگانی گروه صنعتی پارس ساختار خرید و فروش محصولات و مواد اولیه شرکت‏های زیر مجموعه گروه را برعهده دارد، با اعلام عرضه محصولات شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز در بورس کالا گفت: بر اساس پیروی از دستورالعمل‏های وزارت صنعت، معدن و تجارت تمامی محصولات تولیدی شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز از شهریورماه در بورس کالا برای فروش عرضه می‏شود.

حاجی پور تاکید کرد: با افتخار اعلام می‏کنیم که پس از شرکت فولاد مبارکه که البته سهم عمده آن در بخش دولتی می‏باشد شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز اولین شرکت بخش خصوصی هست که تمام محصولات تولیدی خود را در بورس کالا عرضه می‏کند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی آشنارام گفت: این شرکت از اوایل شهریورماه و به دنبال ابلاغ دستورالعمل وزارت صمت سریعا بستر‏های لازم برای حضور در بورس کالا را آماده و در سریع‏ترین زمان ممکن پس از تایید از سوی سازمان بورس و کارگزاری‏های مربوطه اقدام به عرضه ورق‏های گالوانیزه تولیدی شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز در بورس کالا کرد.

وی ادامه داد: در طول هفته‏های گذشته شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز در همه عرضه‏ها حضور داشته و تا پایان مهر ماه بیش از 7 هزار تن ورق گالوانیزه با ضخامت‏های مختلف را در بورس کالاعرضه کرده است.

مهندس حاجی پور با اشاره به ظرفیت تولید ورق گالوانیزه گرم با ظرفیت 140.000 تن در سال توسط شرکت فولاد شهریار تبریز گفت: جدیدترین دانش فنی، حرفه فوق درخصوص تولید ورق‏های گالوانیزه ضخیم در شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز نصب و راه اندازی شده که ویژگی ماشین آلات خط تولید فوق، امکان انجام عملیات گالوانیزاسیون پیوسته به روش غوطه‏وری گرم بر روی انواع ورق به ضخامت3/0 تا 5/3 میلی متر را میسر می‏سازد. وی افزود: شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز با هدف تأمین بخشی از نیاز صنایع منطقه و کشور، در زمینه تولید انواع ورق‏های پوشش‏دار آغاز بکار نموده است. چشم‏انداز و برنامه کاری این شرکت، توسعه مجموعه جهت آماده‏سازی و تولید مواد اولیه و انجام فرآیندهای مختلف برای تولید انواع متنوع ورق و محصولات نهایی مورد استفاده در صنایع پایین دستی می‏باشد.

حاجی پور مدیرعامل شرکت بازرگانی آشنارام گفت: امید داریم با اجرای طرح توسعه کارخانه و افزایش کیفی و کمی تولیدات با اولویت تامین مواد اولیه کارخانه های پایین دستی و با تلاش و همتی مضاعف، گامی در پیشبرد صنعت و اشتغال‏زایی منطقه و میهن عزیزمان برداشته شود. وی ادامه داد: شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز با عنایت به امـکان تولید ورق گالوانیزه گرم تا ضخامت 5/3 میلی‏متر به روش غوطه‏وری گرم پیوسته و بهره‏مندی از بهترین کیفیت و استانداردهای روز دنیا، جوابگوی نیاز داخلی بوده و مازاد تولید این شرکت نیز بر اساس برنامه‏های توسعه‏ای پیش رو در آینده به بازارهای خارجی صادر می‏گردد.

حاجی پور با بیان اینکه می‏توان با رشد زنجیره فولاد گزینه تولیدی مناسبی برای عدم وابستگی به فروش نفت در سیستم مالی کشور ایجاد کرد، گفت: تولید و صادرات فولاد یکی از گزینه‏های مهمی است که ضمن حمایت دولت و تلاش صنعتگران می‏توان با صادرات مقاطع مختلف فولادی که خوشبختانه بازار خوبی در کشورهای همسایه نیز دارد، ارز برای کشور آورد و از وابستگی به نفت رها شد.